Polish (Poland)Čeština (Česká republika)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)
Ząbkowice Śląskie PDF Drukuj Email

Położenie

Ząbkowice Śląskie położone są na Przedgórzu Sudeckim nad rzeką Budzówką, która jest lewym dopływem Nysy Kłodzkiej. Miasto leży na wysokości 280m n.p.m. i jest siedzibą Powiatu Ząbkowickiego. Powiat ten obszarem swym rozłożony jest między Górami Bardzkimi, Sowimi i Złotymi, a Wzgórzami Niemczańsko-Strzelińskimi, przecinany przez Nysę Kłodzką.

Historia

Ząbkowice Śląskie powstały w drugiej połowie XIII w., obok starej słowiańskiej osady targowej Sadlno, znanej już w 1207 roku, przez którą prowadził szlak handlowy łączący bezpośrednio Śląsk z Czechami, czyli "Szlak Bursztynowy". W 1298 roku miasto otrzymało pierwsze przywileje: prawo składowania soli i ołowiu oraz prawo mili. Zostało również otoczone kamiennymi murami obronnymi. Na początku XIV wieku wybudowano pierwszy murowany ratusz, wokół którego powstały sukiennice i liczne kramy oraz wzniesiono warowny zamek. W 1428 r. do miasta wkroczyli husyci, którzy spalili część zabudowań wraz z kościołem farnym i dominikańskim. Poważnie zniszczyli również mury miejskie, ale nie zdobyli zamku. W roku 1468 w drodze do Wrocławia wojska węgierskie splądrowały i zniszczyły Ząbkowice Śląskie. Tragiczna jednak w skutkach była dla Ząbkowic Śląskich kolejna wojna: wojna trzydziestoletnia. Po parokrotnych przemarszach wojsk cesarskich i szwedzkich odbudowane w XVI wieku miasto, uległo ponownemu splądrowaniu i zniszczeniu. W wyniku oblężenia i licznych pożarów zachowało się tylko ok. 100 domów, nadających się do zamieszkania.
W kwietniu 1858 r. wybuchł w mieście ogromny pożar, który zniszczył większą część zabudowań w najstarszej, zabytkowej części. Spłonął renesansowy ratusz, a poważnym zniszczeniom uległ kościół parafialny i stojąca obok dzwonnica. W rynku zachowały się zaledwie trzy domy. Koniec XIX i początek XX wieku był okresem ożywienia gospodarczego. Powstały pierwsze nieduże zakłady przemysłowe - fabryka mebli i wytwórnia kapeluszy, obecne linie kolejowe i niezbędne urządzenia komunalne.

Atrakcje

  • Krzywa Wieża
  • Ruiny renesansowego zamku
  • Izba Pamiątek Regionalnych im. Józefa Glabiszewskiego
  • Kościół p.w. Św. Anny z XV wieku
  • Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego i Klasztor Podominikański
  • Kościół p.w. Św. Jadwigi
  • Kościół p.w. Św. Jerzego - Parafia prawosławna
  • Mury miejskie
  • Neogotycki Ratusz
 


Strona 1 z 11

feedback