Polish (Poland)Čeština (Česká republika)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)
PDF Drukuj Email

 


alt

Marianna Orańska

Królewna niderlandzka i pruska Wilhelmina Frederica Louisa Charlotte Marianne, w Polsce znana jako Marianna Orańska, pochodziła z dynastii Oranje-Nassau. Przyszła na świat 9 maja 1810 r. w Berlinie, zmarła 29 maja 1883 r. w Reinhartshausen w Nadrenii. Była córką pierwszego króla Królestwa Zjednoczonych Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego pierwszej żony Fryderyki Luizy Wilhelminy von Hohenzollern, zwanej Wilhelminą Pruską. Marianna Orańska była jedną z najbardziej niekonwencjonalnych kobiet swojego stanu i swojej epoki.

Dzieciństwo, rodzice, rodzeństwo

Marianna Orańska przyszła na świat w Berlinie, dokąd jej rodzice uszli w 1795 roku po wojnie z Francją Napoleona Bonaparte. W 1815 roku, po zakończeniu wojen napoleońskich, ojciec Marianny zostaje koronowany na króla Zjednoczonych Niderlandów, w skład których wchodziły Belgia i Holandia. W ten sposób królewna wraca do ojczyzny.

Ojciec Marianny, po objęciu panowania w Niderlandach wprowadził szybko wiele bardzo udanych reform ekonomicznych, które wpłynęły na znaczny rozwój królestwa. W polityce społecznej i narodowościowej, jako protestant i konserwatysta, podejmował jednak decyzje bardzo kontrowersyjne: faworyzował zdecydowanie protestanckie prowincje północy kraju przed katolickim południem. W efekcie doprowadziło to w 1830 roku do Rewolucji Belgijskiej i oderwania się Belgii ze Zjednoczonych Niderlandów, a po ośmioletniej wojnie z Belgią do abdykacji ojca Marianny w 1840 roku. Trzy lata wcześniej zmarła w Hadze żona Wilhelma I, Wilhelmina Pruska. W 1841 roku, owdowiały abdykant żeni się z hrabiną Henriettą d'Oultremont de Wegimont. Umiera dwa lata później w Berlinie.

Matka Marianny, Wilhelmina Pruska, według przekazów była kobietą niezwykle skromną, pozostającą stale w cieniu rodziny i jej potrzeb. Zmarła w 1837 roku, pochowana została w średniowiecznym kościele Nieuwe Kerk w holenderskim Delft.

Marianna miała dwóch braci; siostra Paulina (1800 - 1806) zmarła przed narodzinami Marianny. Pierwszy, Wilhelm Fryderyk Jerzy Ludwik (1792 - 1849), po abdykacji ojca przejął tron jako Wilhelm II. Drugi z braci, Wilhelm Fryderyk Karol (1797 - 1881), zwany Fryderykiem Holenderskim, był w latach 1826 - 1829 ministrem wojny. Dokonał daleko idących reform w armii, wzorując się na modelu pruskim. Po abdykacji ojca usunął się z życia publicznego, by powrócić do niego za sprawą Wilhelma III - w 1849 po powołaniu na urząd Głównego Inspektora armii Królestwa Niderlandów, który sprawował do 1868 roku. Niezwykłą ciekawostką z życia Fryderyka pozostaje fakt, iż w 1829 roku był kandydatem na tron Grecji, odmówił jednak jego przyjęcia, gdyż uważał, że nie może był królem państwa, którego języka, ani tradycji nie rozumie.

Z pominięciem pierwszych czterech lat życia, swoje dzieciństwo i wczesną młodość, Marianna spędziła na dworze królewskim w Hadze. Była dzieckiem pojętnym i pełnym energii. Jako osoba młoda uchodziła za osobę o dużej inteligencji i wiedzy, posiadała rozległe wykształcenie w zakresie literatury, sztuki i architektury. Cechowały ją wysokie maniery i obycie, była jednak przy tym pełna temperamentu i energii.

  

feedback